French Open 2024: Men’s draw includes Novak Djokovic, Carlos Alcaraz, Jannik Sinner and Andy Murray | tennis news

The complete draw for the 2024 French Open men’s singles tournament in Paris.

First Round (Seeded in parentheses)

Upper half

Novak Djokovic (Ser) (1) vs Pierre-Hugues Herbert (Fra)

Roberto Carballés Baena (Spa) vs Constant Lestienne (Fra)

Gael Monfils (Fra) vs Thiago Seyboth Wild (Bra)

Daniel Elahi Galán (Col) vs Lorenzo Musetti (Ita) (30)

Francisco Cerundolo (Arg) (23) vs Yannick Hanfmann (Germany)

QUALIFIER vs Christopher O’Connell (Australia)

Fabio Fognini (Ita) vs Botic Van de Zandschulp (Ned)

Pedro Cachin (Arg) vs Tommy Paul (United States) (14)

Taylor Fritz (USA) (12) vs Federico Coria (Arg)

Dusan Lajovic (Ser) vs Roman Safiullin (Russia)

Alexei Popyrin (Australia) vs Thanasi Kokkinakis (Australia)

QUALIFIER vs Adrian Mannarino (Fra) (22)

Tomás Martín Etcheverry (Arg) (28) vs Arthur Cazaux (Fra)

Arthur Rinderknech (Fra) vs Adam Walton (Australia)

QUALIFIER vs Alejandro Davidovich Fokina (Spa)

Jakub Mensik (Czech) vs Casper Ruud (Norwegian) (7)

Alexander Zverev (Germany) (4) vs Rafael Nadal (Spa)

David Goffin (Bel) vs Giovanni Mpetshi Perricard (Fra)

Rinky Hijikata (Australia) vs Luciano Darderi (Ita)

MacKenzie McDonald (USA) vs Tallon Griekspoor (Ned) (26)

Karen Khachanov (Russia) (18) vs Sumit Nagal (Indiana)

ELIMINATORY vs Marcos Girón (USA)

Flavio Cobolli (Ita) vs QUALIFIER

Dan Evans (Gbr) vs Holger Rune (Den) (13)

Alex De Minaur (Australia) (10) vs Alex Michelsen (USA)

Jaume Munar (Spa) vs Roberto Bautista Agut (Spa)

CLASSIFICATION vs Jan-Lennard Struff (Germany)

QUALIFIER vs Alexander Bublik (Kaz) (19)

Mariano Navone (Arg) (31) vs Pablo Carreño-Busta (Spa)

Nuno Borges (Por) vs Tomas Machac (Czech)

CLASSIFICATION vs Miomir Kecmanovic (Ser)

Dominik Koepfer (Germany) vs Daniil Medvedev (Russia) (5)

Bottom half

Andrey Rublev (Russia) (6) vs Taro Daniel (Japan)

Pedro Martínez Portero (Spa) vs Thiago Agustín Tirante (Arg)

Luca Nardi (Ita) vs Alexandre Muller (Fra)

Matteo Arnaldi (Ita) against Arthur Fils (Fra) (29)

Ugo Humbert (Fra) (17) vs Lorenzo Sonego (Ita)

Zhizhen Zhang (Chn) vs Aleksandar Vukic (Australia)

Laslo Djere (Ser) vs Daniel Altmaier (Germany)

Marton Fucsovics (Hun) vs Stefanos Tsitsipas (Gre) (9)

Ben Shelton (USA) (15) vs Hugo Gastón (Fra)

Kei Nishikori (Jpn) vs QUALIFIER

Max Purcell (Australia) vs QUALIFIER

Yoshihito Nishioka (Jpn) vs Felix Auger-Aliassime (Can) (21)

Sebastian Korda (USA) (27) vs Harold Mayot (Fra)

Emil Ruusuvuori (Fin) vs Soon Woo Kwon (Kor)

Jack Draper (Great Britain) vs QUALIFIER

QUALIFIER vs Carlos Alcaraz (Spa) (3)

Hubert Hurkacz (Pol) (8) vs QUALIFIER

Nicolás Moreno De Alborán (USA) vs Brandon Nakashima (USA)

Luca Van Assche (Fra) vs Denis Shapovalov (Can)

QUALIFIER vs Frances Tiafoe (USA) (25)

Alejandro Tabilo (Chi) (24) vs qualifier

Jordan Thompson (Aus) vs Maximilian Marterer (Germany)

Fabián Marozsan (Hun) vs QUALIFIER

Aleksandar Kovacevic (USA) vs Grigor Dimitrov (Bul) (10)

Nicolas Jarry (Chi) (16) vs Corentin Moutet (Fra)

Alexander Shevchenko (Russia) vs. Aslan Karatsev (Russia)

Terence Atmane (Fra) vs Sebastian Ofner (Aut)

ELIMINATORY vs Sebastián Báez (Arg) (20)

Cameron Norrie (Great Britain) (32) vs Pavel Kotov (Russia)

Stan Wawrinka (Switzerland) vs Andy Murray (Great Britain)

Richard Gasquet (Fra) against Borna Coric (Cro)

Christopher Eubanks (USA) vs Jannik Sinner (Ita) (2)

Watch the WTA and ATP Tours throughout 2024 on Sky Sports Tennis. Stream Sky Sports Tennis and more with a NOW Sports Month membership. No contract, cancel at any time.

Leave a Comment