World Cup of Darts: Everything you need to know with Luke Humphries, Gerwyn Price and Michael van Gerwen playing, but without Luke Littler | darts news

Everything you need to know ahead of the World Cup of Darts at Frankfurt’s Eissporthalle with Luke Humphries, Michael Smith and Gerwyn Price playing, but not Luke Littler.

Wales’ Gerwyn Price and Jonny Clayton are the defending champions and will be determined to fend off 39 other nations to retain their title.

Top-seeded and four-time champions England will be represented by world champion Luke Humphries, making his World Cup debut, and Michael Smith, but Luke Littler will not be present as the two highest-ranked English players in the tournament are chosen. PDC Order of Merit.

‘The Nuke’ is currently ranked 25th on the Order of Merit.

Use the Chrome browser for a more accessible video player

Best of the action from last year’s World Cup of Darts final night in Frankfurt

Michael van Gerwen and Danny Noppert will line up for four-time winners and third-seeded Netherlands, while Peter Wright and Gary Anderson will fly the flag for two-time champions and fourth-seeded Scotland.

Damon Heta and Simon Whitlock will continue their partnership that saw them claim glory for Australia in 2022, while former runners-up Belgium, the Republic of Ireland and Austria are also among the 5-16 ranked teams.

Use the Chrome browser for a more accessible video player

Speaking on Love The Darts, Paul Lim spoke about the feeling of representing your country ahead of last year’s tournament.

Paul Lim, 70, and Harith Lim will compete on behalf of Singapore after qualifying for the country’s 10th tournament.

Since its debut in the 2014 World Cup, Singapore has earned a reputation as a giant-killer.

The unrelated duo shocked third seeds Wales in 2019 and top seeds Scotland in 2017, which was also when they recorded their best result by reaching the quarter-finals.

Who is Paul Lim?

The 70-year-old is a legend of the sport.

In 1990, he took home the first nine-darter result at a World Championship and pocketed £52,000, more than double what a certain Phil Taylor took home for winning the entire event.

With all pairings now confirmed, the Group Stage draw will take place on Wednesday.

The revamped format successfully introduced last year will return in 2024, with group and knockout stages of all Doubles matches spanning four days of action.

The top four ranked nations, based on the lowest cumulative PDC Order of Merit ranking of the two competing players, will be seeded and enter the second round stage.

The remaining 36 teams will be divided into 12 groups of three for the first round-robin round, including 12 seeded nations, from which each group winner will advance.

The second round, featuring the final 16 nations, will be split into two sessions on Saturday 29 June before the quarter-finals take place on Sunday afternoon, with the tournament culminating in the semi-finals and final on Sunday night, with the eventual champions. to win a combined prize of £80,000.

Use the Chrome browser for a more accessible video player

Josh Rock told Sky Sports’ Love the Darts podcast that representing Northern Ireland alongside Brendan Dolan at the World Cup is a “huge achievement”.

Nations and pairings in competition

Seeds 1-4 – Until the second round
(1) England – Luke Humphries, Michael Smith
(2) Wales – Gerwyn Price, Jonny Clayton
(3) Netherlands: Michael van Gerwen, Danny Noppert
(4) Scotland – Peter Wright, Gary Anderson

Seeds 5-16 – Seeds for the group stage
(5) Belgium – Dimitri Van den Bergh, Kim Huybrechts
(6) Northern Ireland: Josh Rock, Brendan Dolan
(7) Germany – Martin Schindler, Gabriel Clemens
(8) Australia – Damon Heta, Simon Whitlock
(9) Republic of Ireland – William O’Connor, Keane Barry
(10) Austria – Rowby-John Rodríguez, Mensur Suljovic
(11) Poland – Krzysztof Ratajski, Radek Szaganski
(12) Czechia – Adam Gawlas, Karel Sedlacek
(13) Croatia – Boris Krcmar, Romeo Grvabac
(14) France – Jacques Labre, Thibault Tricole
(15) Sweden – Jeffrey de Graaf, Oskar Lukasiak
(16) United States – Danny Lauby, Jules van Dongen

Unseeded Nations
Bahrain – Basem Mahmood, Duda Durra
Canada – Matt Campbell, David Cameron
China – Xiaochen Zong, Chengan Liu
Chinese Taipei – Teng-Lieh Pupo, An-Sheng Lu
Denmark – Benjamín Reus, Claus Bendix Nielsen
Finland – Marko Kantele, Teemu Harju
Gibraltar – Justin Hewitt, Craig Galliano
Guyana – Norman Madhoo, Sudesh Fitzgerald
Hong Kong – Lok Yin Lee, Man Lok Leung
Hungary – Gabor Jagica, Nandor Major
Iceland – Arngrimur Olafsson, Petur Gudmundsson
Italy – Michele Turetta, Massimo Dalla Rosa
Japan – Tomoya Goto, Ryusei Azemoto
Latvia – Madars Razma, Valters Melderis
Lithuania – Darius Labanauskas, Mindaugas Barauskas
Malaysia – Siik Hwang Wong, Mohamad Nasir
New Zealand – Haupai Puha, Ben Robb
Norway – Cor Dekker, Hakon Bjorge Helling
Philippines – Christian Perez, Alexis Toylo
Portugal – José de Sousa, David Gomes
Singapore – Paul Lim, Harith Lim
South Africa – Johan Geldenhuys, Cameron Carolissen
Spain – José Justicia, Jesús Noguera
Switzerland – Stefan Bellmont, Bruno Stockli

Game schedule

Thursday June 27 (6pm BST)
Group stage – Opening matches

Friday June 28
Afternoon session (11am BST)

Group stage – Second matches

Afternoon session (6:00 pm BST)
Group stage – Final matches

Saturday June 29
Afternoon session (12:00 BST)

Second Round x4

Afternoon session (6:00 pm BST)
Second Round x4

Sunday June 30
Afternoon session (12:00 BST)

Quarter finals

Afternoon session (6:00 pm BST)
Semifinals
Final

What is the format?

  • Group stage – The best of seven legs
  • Second round – The best of 15 legs
  • Quarter finals – The best of 15 legs
  • Semifinals – The best of 15 legs
  • Final – Best of 19 legs

All matches will be played in doubles format.

Ad content | Stream Sky Sports NOW

Stream Sky Sports live without a contract with a month or day membership NOW. Instant access to live Premier League and EFL action, plus darts, cricket, tennis, golf and more.

Leave a Comment